Bezpieczne opalanie w solarium i na plaży. [artykuł medyczny]

Opalenizna to przyciemnienie koloru skóry w wyniku naturalnej reakcji naszego organizmu, na kontakt z promieniami ultrafioletowymi, emitowanymi przez słońce jak i w solarium. Co powoduje takie zmiany? Kiedy Opalanie może stać się niebezpieczne dla naszej skóry? Jak chronić się przed poparzeniem?

Efekt opalenizny to przyciemnienie koloru skóry w wyniku naturalnej reakcji naszego organizmu na działanie promieniowania UV emitowanego przez słońce oraz w solarium. Za ten proces odpowiedzialny jest pigment – melanina. Gdy promieniowanie UV dociera do skóry, komórki w jej głębokich warstwach zaczynają produkować większe ilości melanin. Melanina docierając do powierzchni skóry nabiera brązowego koloru tworząc opaleniznę. Skóra staję się grubsza tworząc warstwę ochronną przed oparzeniem – opaleniznę. Jego zawartość w skórze zależy od czynników dziedzicznych. Efekt jaki uzyskamy zależy również od jednorazowej dawki promieni UV jaką dostarczymy naszemu organizmowi podczas opalania. Odpowiednio dobrany czas opalania, przy odpowiedniej mocy promieni słonecznych lub lamp w solarium uchroni nas przed poparzeniem, dając gwarancję naturalnej i długotrwałej opalenizny.

 

Stosując właściwe dawki słońca, możemy pochwalić się gładką i elastyczną skórą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zdrowa opalenizna powoduje, że skóra jest również odporna na choroby i zakażenia. Należy pamiętać o opalaniu się z umiarem, bo zbyt duże dawki promieni mogą również zaszkodzić! Gdy skóra jest eksponowana na słońce często i nadmiernie, jest ona wysuszona i szybciej się starzeje.